fbpx

Katte på Bornholm

Når man sidder her i det spæde forår, midt i en lockdown, kan man snildt drømme sig væk til Bornholm. Solskinsøen er nemlig kendt som “den dejligste ferieø”. Men hvad mange ikke ved er, at der blandt de fastboende desværre også er en masse hjemløse katte. Så rejs med mig – rent virtuelt – til foreningen “Katte på Bornholm”.

Rønne Havn

Som så mange andre foreninger startede “Katte på Bornholm” (herefter KPB) med et enkelt projekt. “Enkelt” har det nok ikke været, da der var tale om at “rydde op” i kattene på Rønne Havn. Her boede en masse hjemløse katte og hvert år voksede flokken. Lokale Rebecca og Belinda besluttede sig for at gøre noget ved det og fik kattene indfanget. De voksne katte, der ikke var til at tæmme, blev ordnet ved dyrlæge og genudsat med fodervært og shelters i havnebygningerne, hvor de kan sove trygt. De yngre og mere tilnærmelige katte blev taget i pleje og fik efterhånden nye hjem, når de var klar. Heldigvis har folket på havnen været meget samarbejdsvenlige hele vejen, så KPB kunne hjælpe kattene. I dag sørger de resterende katte på havnen for at der ikke kommer nye katte til og havnekattene er blevet kendisser i Rønne. Her levet de et luksusliv, hvor maden bliver serveret hver dag og de får orme og loppekur hvert forår.

Arbejdet fortsætter

Når man først har beskæftiget sig med kattenødhjælp, er det som bekendt svært at stoppe igen. For som det er nu, er arbejdet desværre endeløst. Det er alt for nemt at anskaffe sig (gratis) katte og smide dem på porten, når de begynder at koste penge. Så selvom der for længst er kommet styr på Rønne Havn, er Rebecca og Belindas arbejde med katte på Bornholm ikke slut. Der er andre områder på øen, med samme problemer, hvor der er brug for KPB’s hjælp. Så de fortsatte og startede en officiel forening og er bl.a. i gang på Nexø Havn. I dag har de hele to internater på øen, hvor der på det ene pt. befinder sig 35 katte! Det er mange munde at mætte hver dag og KPB gør meget af det af egen lomme. Dyrlægeregninger samler de ind til løbende. KPB gør også brug af frivillige plejefamilier udenfor internaterne og er foderværter for genudsætningskatte i flere områder.

Et fristed

KPB er ikke det eneste internat på Bornholm. Dyrenes Beskyttelse har også et internat i Hasle, hvor de tager imod dumpede katte, katte fra dyreværnssager og tamkatte der af andre årsager har mistet deres hjem. Mens Dyrenes Beskyttelse primært tager sig af tamkatte, gør KPB sig mest i vildtlevende katte. De har stor succes med at tæmme disse katte, der ikke er vant til mennesker. Det kræver selvfølgelig masser af tålmodighed og ressourcer, men hjerterum har KPB masser af.

Hos Katte på Bornholm er der altid plads til en til.

Faktisk så meget at katte som, af den ene eller anden grund, ikke kan formidles videre eller er egnet til genudsætning, får lov at blive boende på et af foreningens internater. Således er der ikke blot tale om internater i traditionel forstand, men et slags fristed for uønskede katte. Foreningen Katte på Bornholm går længere end de fleste i deres kattenødhjælp.

Drømmer om at blive overflødige

KPB’s arbejde er altsammen frivilligt og foreningen håber at der en dag ikke vil være brug for dem til nye projekter. At de kan “nøjes” med at passe de katte de allerede har reddet. En måde at nærme sig målet på, er ved at oplyse folk og få dem til at tage ansvar for katte på deres grund. Der er mange landmænd på Bornholm, som har et forældet syn på katten. En del af KPB’s formål er at ændre denne indstilling hos lokalbefolkningen, for at komme problemet med hjemløse katte til livs.

En, to, mange. Katte på Bornholm har hænderne fulde.

Adoption

Der er orden i sagerne hos KPB. Alle katte der adopteres fra foreningen er naturligvis neutraliseret, øremærket og chippet. Ligesom de er behandlet for utøj og tjekket for sygdomme. Med katten følger en sundshedsbog og foreningen er opmærksom på at katten bliver omregistreret til deres nye hjem. Ellers nytter øremærke og chip jo ikke meget.

Støt Katte på Bornholm

Jeg ved ikke med jer, men jeg er ret imponeret over det kæmpemæssige arbejde KPB gør for Bornholms katte. Derfor har jeg også tenget medlemsskab i foreningen. Derudover lægger jeg i marts måned 25% af overskuddet til side til foreningen. Du kan støtte foreningen ved at handle misse merchandise i Almisse Shop. Når du kommer til kassen er der et felt hvor du kan tilføje en ekstra donation. Dette beløb går ubeskåret til Katte på Bornholm i marts måned. Du kan også støtte foreningen direkte her (husk at skrive “donation”):

Bank: 5340 0000241809
MobilePay: 42951118

Følg med i foreningens arbejde på deres Facebook side her.

KPB’s logo tegnet af forperson Rebecca